301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
06 Temmuz 2021 - Salı 17:44
 
KISA KISA GÜNDEM
Gölge Adam
golgeadamankara@gmail.com
 
 

KATARLIYA BEDAVA BİZİM ÖĞRENCİLERE HEM PARALI, HEMDE HARÇLARA %10 ZAM YAP....!  REVA MI BU?                         30 Haziran 2021 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre; üniversite öğrencilerinden alınacak harçlara %10 zam yapıldı. Zaten  çiftçi memur  perişan memura emekliye %5' zammı reva gören hükümet memurların çocuklarını okuturken ödedikleri okul harçlarına %10 zam yapıyor. Hele Fen Liseleri gibi yatılı okullarda okuyan öğrencilerin yıllardır yurt paraları memurun emeklinin zam oranından daha yüksek yapılıyor. Bu nedenle veliler yatılı okullarda okuyan öğrencilerin yurt paralarını ödemede zorlanır hale geldiler. Bu yurt ücretleri derhal düşürülmelidir.  işte  artan harçların hali;                                                                                                                                                                                 

Tıp fakülteleri: 706

Diş hekimliği:590
Veterinerlik: 462

Pilotaj: 562
Bilgisayar: 463
İnşaat: 463
Mimarlık: 463

Güzel Sanatlar: 377
Fen Edebiyat: 340
Hukuk: 374
İktisat: 374

İşletme: 374
İlahiyat: 340
Eğitim: 340

 
Yabancı Dil: 340
İletişim:340
Açık Öğretim: 77
Konservatuvar: 703
Turizm: 227

AÇIK ÖĞRETİM VE İKİNCİ ÖĞRETİM HARÇLARI
Veteriner: 2549
Pilotaj: 5098
Bilgisayar: 1825

İnşaat: 1825
Mimarlık: 1825
Fen Edebiyat: 1530

Hukuk: 1379
İktisat: 1379
İşletme: 1379

2021-2022 Eğitim-Öğretim Yılında yükseköğretim öğrencilerinin ödeyeceği katkı payı ortalama yüzde 10 zamlandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan imzasıyla yayımlanan karara göre tıp fakültesi öğrencilerinin ödeyeceği harç 642 liradan 706 liraya, hukuk öğrencilerinin ödeyeceği harç 340 liradan 374 liraya çıkarıldı.

****

KIT KANAAT GEÇİNMEYE ÇALIŞAN KREDİ KARTI İLE BORÇLA EVLENMEK İÇİN UĞRAŞAN GENÇLERE TAM DÜĞÜN SEZONUNDA BİR KÖTÜ HABER DAHA HÜKÜMETTEN.

Mobilya ve beyaz eşya alımında kredi kartına taksit 12 aydan 9 aya indi.

TV alımında fiyatı 5 bin TL ve üzerinde olanlar için taksit 4 ay oldu.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu kredi taksit sayılarıyla ilgili yeni düzenlemeye karar verdi.

Mobilya ve beyaz eşya alımında kredi kartına taksit 12 aydan 9 aya indi.

TV alımında fiyatı 5 bin TL ve üzerinde olanlar için taksit 4 ay oldu.

Taşıt alımında kredi vadesi yeniden düzenlendi.

Fiyatı 120 bin TL ve altında olan taşıt alımında kredi vadesi 60 aydan 48 aya indi.

120 bin ile 300 bin TL arasındaki araçlarda kredi vadesi 48 aydan 36 aya indi.

 

****

 

"Yandaş Basın" Her vatandaşa yardım ve kredi başlıkları ile ilgili çeşitli gazetelerde (Takvim, Sabah, Akşam) haberler yapıyor. Bunu duyan gören vatandaşlar. Kredi ve yardım alabilmek için bankalara ve ilgili kuruluşlara koşuyorlar. Bankalardan ve ilgili kuruluşlardan aldıkları cevap; "Bize bu konu ile ilgili genel müdürlükten henüz talimat gelmedi.

Konu hakkında bir bilgimiz yok!

İsterseniz daha sonra tekrar uğrayın!"

Zaten zor durumdaki vatandaş kredi veya yardım almak için bir umut bankalara gitti. Bu insanın belki cebinde parası yokken, evine ekmek alamazken, çocuğuna harçlık veremezken bir umut  minibüs, otobüs parası vererek belki çift vasıta ile bankalara, ilgili kuruluşlara koştu. Belki çiftçi tarlasındaki işini gücünü bırakıp köyünden şehrine indi. Belki bir işyerinde çalışan kişi bir umut işyerinden türlü mazeretlerle izin alıp bankalara koştu. Vatandaş bu yolu aynı masraf aynı zaman kaybı ile geri dönecek. Buradaki emek kaybı, buradaki para kaybı, buradaki iş kaybı hepsi boşa gitti. Yazık yazık vatandaşa yazık...?

Bankadaki ilgili kuruluştaki çalışanlar yalan habere cevapvetmekten diğer bekleyen işi olan vatandaşları boşu boşuna beklettiler. Bir insan olarak en değerli şey nedir biliyor musunuz?  Zaman ve umuttur! Yetmezmiş gibi birde zamanlarını umutlarını emekleri BOŞA GİDİYOR! Bu millet size er ya da geç sandikta bunun hesabını soracak. 

Artık vermediğinizi yapmadığınızı yapmış gibi gösterdiğinizi vatandaş ta çok iyi biliyor. Ha bu arada elektiriğe memur ve emeklilere verilecek zam hesabında enflasyon oranı yüksek çıkmasın diye zamları yürürlük tarihini 1 Temmuz'dan sonra yaptığınızı unutmadık! Erdoğan'ın birde  dünkü söylediği söylem var! Neymiş dünyada Covit 19 Aşısı paralıymış İngiltere aşıdan doz başına vatandaşından 100 Sterlin para alıyormuş. Bu söylediğin her zamanki gibi doğru değil İngiltere'de aşı bedava

Sayın  Erdoğan; 2021 yılı ocak verilerine göre;  İngilterede asgari ücret EURO bazında en az 1584 EURO yazıyor. Türkiye'de ise 389 EURO sen vatandaşa ek olarak 1.195 EURO kadar ek refah seviyesi ver bu millet Aşı parasını da ödemeyi bilir.

 
Etiketler: KISA, KISA, GÜNDEM, ,
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Sitemizin çalışmalarını nasıl buldunuz ?
Ankara

Güncelleme: 30.09.2021
İmsak
Sabah
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı